-Ortadoğu Koleji 1998  yılında ilköğretim okulu ve lise olarak Ali Emiri 4. Sokak’ta mütevazı bir binada eğitim hayatına başladı.

-2001 yılında Talaytepe Merkez Kampüsüne taşınarak eğitim ağını genişletti.

-2010-2011 eğitim-öğretim döneminde Özel Ortadoğu Fen Lisesi ve Özel Ortadoğu Anadolu Liselerini açarak Diyarbakır’da eğitim ve öğretimde en iddialı kurumlardan biri oldu.

-2014 yılında Türkiye ve dünya için başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirmek amacıyla mükemmel altyapıya sahip anaokulunu hizmete açtı.

-Ortadoğu Koleji eğitim kadrosu, bilimsel amaçlı laboratuvarları, konferans salonları ve donanımlı derslikleri ile çağdaş bir eğitim modeli uygulamaktadır.

-Kurulduğu tarihten bugüne kadar çok büyük başarılara imza atan Ortadoğu Koleji TYT, AYT ve LGS'de çok sayıda Türkiye birinciliği ve Türkiye derecesine imza atmıştır. Ayrıca il bazında üniversite sınavlarında en çok tıp fakültesi kazandıran okul olarak haklı bir gurur yaşamaktadır.

-Ortadoğu Koleji, yönetim kurulunun güçlü öngörüsü ile Diyarbakır manzarasına hakim Talaytepe’de 40 dönümlük arazi üzerinde öğrencilerin her türlü ihtiyacını karşılayacak nitelikte eğitim binaları, oyun parkları, kapalı spor salonu, jimnastik salonu, binicilik eğitim pisti, yüzme havuzu, açık oyun alanları, halı sahaları ve tenis kortu  ile geleceğe güvenle bakan bir kurum inşa etmiştir.

-Yaşamın akademik başarıdan ibaret olmadığına inanan Ortadoğu Koleji bahçesini, yönetim kurulumuzun üyeleri, öğrencileri ve öğretmenlerinin kendi elleriyle diktikleri, bugün meyvelerini paylaştığımız ve gölgesinde dinlendiğimiz yüzlerce ağaç yetiştirmiştir. Renkleriyle gökkuşağını andıran çiçekler ve bitki örtüsü ile adeta bir botanik müzesi meydana getirmiştir.

-Ortadoğu Kolejinde eğitim çalışmaları ve bilimsel çalışmalar, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri destekleyen çok yönlü bir eğitim anlayışı sergilenmektedir.

-Ortadoğu Koleji bir dünya okulu olarak özgür düşünen, çevresine ve topluma saygılı, araştırmacı, girişimci, sevgi ve hoşgörü simgesi nesiller yetiştirmeye devam etmektedir.